ВІД РЕДКОЛЕГІЇ
Editorial Preface


Дорогі читачі!

Хочемо представити вам новий, п’ятий номер журналу «Релігієзнавчі нариси». Минулий 2014 рік був складним для всіх. Саме тому виникли певні затримки з виходом у світ чергового випуску. Однак, попри всі перешкоди, науковці продовжують плідно працювати та представляти свої здобутки. Пропонуємо вашій увазі підбірку статей молодих, талановитих, запальних і закоханих у свою справу авторів.

Цей номер журналу ми присвячуємо пам’яті Наталі Гаврілової, молодому релігієзнавцю і нашій хорошій подрузі, життєвий шлях якої трагічно спинився на злеті її наукової кар’єри.

Журнал містить як традиційні рубрики, так і деякі новації.

Традиційна для нашого журналу рубрика «Релігієзнавство у Східній Європі» представлена статтею відомого чеського науков-
ця Томаша Бубіка про стан релігієзнавства у Чеській Республіці у період з 1990-их років до сьогодні. Стаття Дениса Шестопальця, який у академічному форматі суворо «кинув виклик» попередній публікації Ольги Мухи, започаткувала нову і напрочуд своєчасну рубрику журналу — «Дискусія». Навколо теми постмодернізму та релігієзнавства точаться гострі суперечки поміж дослідниками, що поповнює плідними думками як саму науку про релігію, так і постмодерністську парадигму. Сподіваймося, що започаткована на шпальтах нашого видання дискусія набуде нових форм, розширить свою тематику та збагатить читачів приводами до роздумів. Запрошуємо усіх охочих долучатися до обговорення животрепет них проблем.

У рубриці «Теорія та методологія», де в статті Ксенії Колкунової здійснюється спроба осмислити роль релігієзнавця у суспільстві, представлено незвичну альтернативу: критика чи опікуна. Втакий спосіб відбувається самоусвідомлення ролей, яких можуть набувати дослідники-релігієзнавці. У цій же рубриці у статті Євгена Пілецького аналізується когнітивістська інтерпретація релігії американського релігієзнавця Роберта МакКолі.

Практичні виміри дослідження релігії представлені рубрикою «Польові дослідження», в якій містяться статті Тетяни Крихтової та Іллі Ягіяєва. Тетяна Крихтова описує власний досвід дослідження молодіжних груп п’ятидесятницьких церков зі спробою
вийти на більш складну проблематику (аналіз процесу входження до релігійної групи, методи подібних досліджень, труднощі та проблемні моменти при безпосередній роботі з представниками релігійних організацій тощо). Стаття Іллі Ягіяєва присвячена психологічним підходам у дослідженні атеїзму. Автор, аналізуючиостанні статистичні дані, актуалізує проблему визначення атеїзму та виявлення його сутнісних ознак на особистісному рівні. Практичне спрямування статті зумовлене тим, що автором визначені критерії атеїзму, які можуть бути взяті за основу для розробки тематичних опитувальників.

У рубриці «In Memoriam» ми хочемо згадати нашу подругу, колегу, талановиту дослідницю, яка так рано пішла з життя. До вашої уваги — наукова біографія та бібліографія Наталі Гаврілової, а також її стаття, що вперше вийшла друком ще у 2008 р. Але проблема, яка в ній підіймається, актуальна і в даний час — новітні методологічні та методичні підходи до вивчення релігійності.

Традиційна рубрика «Переклад» містить праці Маріо фон дер Рура та Гарві Уайтхауса, у яких підіймаються захопливо цікаві і
водночас надзвичайно серйозні питання науки про релігію.

Як і завжди, у номері знайшли місце рецензії на резонансні книги і журнали, подається перелік дисертацій з релігієзнавчої
проблематики та бібліографія видань останніх років.

Окрім усього, 2014 р. був багатим на ювілеї, тож ми хотіли представити вашій увазі деякі інформаційні довідки про ті інституції та установи, які відзначали свої річниці. Родзинкою рубрики «Ювілеї» є вірш з присвятою кафедрі релігієзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка, написаний Олександром Пасічником, молодим викладачем.

У рамках проекту «Релігієзнавчі нариси+» нашою редколегією був підготовлений окремий номер журналу «Практична філософія» (2014, No 3), більшість статей якого присвячені практичним, емпіричним та прикладним проблемам релігієзнавства.

Наступне число «Релігієзнавчих нарисів» буде присвячено ісламу та ісламознавству.