Про архів

Пропонуємо ознайомитися з архівом наших номерів, які можна знайти нижче, перейшовши за посиланням, або натиснувши на картинку обкладинки номеру.

Дякуємо за увагу!

Дочірні категорії

  • Релігієзнавчі нариси № 1

    ВІД РЕДКОЛЕГІЇ

    Шановні колеги! Ви тримаєте у руках перший випуск щорічника Молодіжної асоціації релігієзнавців «Релігієзнавчі нариси». Метою нашого журналу є розвиток релігієзнавчої думки в Україні. Зважаючи на те, що в Україні вже існують релігієзнавчі наукові журнали («Українське релігієзнавство», «Релігієзнавчі студії», «Релігія і соціум» та ін.), необхідним видається обгрунтування заснування ще одного видання. По-перше, і це видається нам цілком логічним, Молодіжна асоціація релігієзнавців має видавати своє періодичне друковане видання аби мати можливість показати релігієзнавчому співтовариству власні напрацювання. По-друге, в українській релігієзнавчій науковій періодиці є білі плями, що необхідно заповнити. Наприклад, йдеться про дослідження історії релігієзнавчої думки (як зарубіжної, так і вітчизняної) та про переклади сучасних західних дослідників релігії. Відтак, окреслена проблематика у першому випуску представлена у семи розділах, які, сподіваємося, будуть і в наступних випусках. Серед них на особливу вагу, як нам видається, заслуговують наступні розділи: «Релігієзнавство у Східній Європі», «Історія релігієзнавчої думки», «Переклади», «Архів». Саме в них актуалізуються ті проблеми, які потребують свого висвітлення в релігієзнавстві та є важливими незалежно від сфери інтересів науковця.
    На жаль, в Україні майже відсутня (за деякими виключеннями) практика рецензування наукової літератури. Наш журнал не лише публікуватиме рецензії на останні видання, але й бібліографічний перелік релігієзнавчої літератури, що вийшла в Україні протягом попереднього року. У поданій бібліографії зібрані індивідуальні та колективні монографії і брошури з релігієзнавчої проблематики, що виданні в Україні протягом 2009 р. Окремо подано підручники та посібники зі спеціальних релігієзнавчих дисциплін. Навчальна література із загального курсу релігієзнавства, збірники статей та матеріали конференцій, релігієзнавчі журнали тощо, у даному списку не представлені. Оскільки у нас не було можливостей продивитися кожну з поданих у переліку книг, то цілком ймовірно, що певна їхня частка може мати не релігієзнавчий, а релігійний характер. Ми усвідомлюємо, що бібліографія є неповною, і просимо наших читачів висилати на електрону скриньку журналу новинки релігієзнавчої літератури, що вийшли друком у 2010 році.
    Редакційна колегія зацікавлена у критичних матеріалах на вже видані у журналі статті та переклади. Ми закликаємо наших читачів надсилати свої зауваження – найбільш влучні й аргументовані будуть опубліковані в наступних випусках.
    Редакційна колегія щиро дякує всім, хто долучився до видання даного випуску журналу.

  • Релігієзнавчі нариси № 2

    ВІД РЕДКОЛЕГІЇ

    Шановні колеги! Ви тримаєте у руках другий випуск журналу Молодіжної асоціації релігієзнавців «Релігієзнавчі нариси».

    Оскільки одним із завдань Молодіжної асоціації релігієзнавців є консолідація молодих дослідників релігії та допомога в поширенні результатів їх напрацювань, то авторами збірки є здебільшого молоді науковці, студенти та аспіранти, які займаються дослідженнями релігієзнавчої проблематики.

    Випуск складається із семи рубрик, а саме: «Релігієзнавство у Східній Європі», «Теорія і методологія», «Віровчення і практика», «Релігія та соціум», «Переклад», «Архів», «Новинки релігієзнавчої літератури».

    Раді повідомити, що у другому числі журналу ми продовжуємо рубрику «Релігієзнавство у Східній Європі», що представлено актуальними статтями про релігієзнавство у Білорусі та про релігієзнавчу освіту в Росії; а також рубрику «Теорія і методологія», в якій ви можете ознайомитися з матеріалами, присвяченими дослідженню Віри багаї та релігійній ідентичності віруючого.

    Зазначимо, що у рубриці «Віровчення і практика» мають місце рідкісні наукові розвідки, присвячені космологічним уявленням зурваністської і зороастрійської філософії та циганським релігійним уявленням (останні здійснено на основі багаторічної польової роботи автора). У рубриці «Релігія та соціум» читач може ознайомитися із дослідженнями співвіднесення релігії із політикою, освітою, екологією, аналізом соціальної доктрини Російської православної церкви.

    Рубрика «Переклад» продовжує знайомити читачів із сучасним західним релігієзнавством. Вашій увазі запропоновано текст британського релігієзнавця Джеймса Кокса, в якому автор розмірковує над проблемою розуміння релігії та методологічними настановами релігієзнавства.

    У рубриці «Архів» подано текст представника Київської духовної академії – Федіра Степановича Орнатського, присвячений критичному аналізу доробку одного з засновників релігієзнавства – Фрідріха Макса Мюллера. Стаття є цікавою, оскільки ми можемо поглянути на рефлексію релігієзнавчої класики очима сучасника, який належить до вітчизняної інтелектуальної традиції. Це дає нам можливість рельєфніше осмислити наші оцінки доробку М. Мюллера та порівняти їх із тогочасним сприйняттям.

    Наш журнал продовжує знайомити читача з новинками релігієзнавчої літератури.

    Як і у попередньому номері, тут представлені рецензії на книги та подано бібліографію релігієзнавчої літератури, що вийшла в Україні впродовж 2010 року.

    Нововведенням рубрики «Новинки релігієзнавчої літератури» є перелік дисертаційних робіт з релігієзнавчої проблематики, складений на основі оголошень, надрукованих у журналах «Науковий світ» та «Бюлетень ВАК України» за 2010 р. Зазначимо, що не всі представлені тут дисертації були захищені у 2010 р.: деякі з них не були взагалі захищені, а частина – захищена у 2011 р. Відтак – це перелік дисертаційних робіт, поданих до захисту у 2010 р. Ми переконані, що подібна інформація допоможе нашим читачам краще орієнтуватися в тематичних тенденціях та подіях у сучасному українському релігієзнавстві.

    Редакційна колегія щиро дякує всім, хто долучився до видання цього журналу.

    Бажаємо цікаво і корисно провести час, читаючи наш часопис!

  • Релігієзнавчі нариси № 3
  • Релігієзнавчі нариси № 4
  • Релігієзнавчі нариси № 5
  • Релігієзнавчі нариси № 6
  • Релігієзнавчі нариси № 7