Шановні колеги! Ви тримаєте у руках другий випуск журналу Молодіжної асоціації релігієзнавців «Релігієзнавчі нариси».
Оскільки одним із завдань Молодіжної асоціації релігієзнавців є консолідація молодих дослідників релігії та допомога в поширенні результатівїх напрацювань, то авторами збірки є здебільшого молоді науковці, студенти та аспіранти, які займаються дослідженнями релігієзнавчої проблематики.
Випуск складається із семи рубрик, а саме: «Релігієзнавство у Східній Європі», «Теорія і методологія», «Віровчення і практика», «Релігія та соціум», «Переклад», «Архів», «Новинки релігієзнавчої літератури».
Раді повідомити, що у другому числі журналу ми продовжуємо рубрику «Релігієзнавство у Східній Європі», що представлено актуальними статтями про релігієзнавство у Білорусі та про релігієзнавчу освіту в Росії; а також рубрику «Теорія і методологія», в якій ви можете ознайомитися з матеріалами, присвяченими дослідженню Віри багаї та релігійній ідентичності віруючого.
Зазначимо, що у рубриці «Віровчення і практика» мають місце рідкісні наукові розвідки, присвячені космологічним уявленням зурваністської і зороастрійської філософії та циганським релігійним уявленням (останні здійснено на основі багаторічної польової роботи автора). У рубриці «Релігія та соціум» читач може ознайомитися із дослідженнями співвіднесення релігії із політикою, освітою, екологією, аналізом соціальної доктрини Російської православної церкви.
Рубрика «Переклад» продовжує знайомити читачів із сучасним західним релігієзнавством. Вашій увазі запропоновано текст британського релігієзнавця Джеймса Кокса, в якому автор розмірковує над проблемою розуміння релігії та методологічними настановами релігієзнавства.
У рубриці «Архів» подано текст представника Київської духовної академії – Федіра Степановича Орнатського, присвячений критичному аналізу доробку одного з засновників релігієзнавства – Фрідріха Макса Мюллера. Стаття є цікавою, оскільки ми можемо поглянути на рефлексію релігієзнавчої класики очима сучасника, який належить до вітчизняної інтелектуальної традиції. Це дає нам можливість рельєфніше осмислити наші оцінки доробку М. Мюллера та порівняти їх із тогочасним сприйняттям.
Наш журнал продовжує знайомити читача з новинками релігієзнавчої літератури.
Як і у попередньому номері, тут представлені рецензії на книги та подано бібліографію релігієзнавчої літератури, що вийшла в Україні впродовж 2010 року.
Нововведенням рубрики «Новинки релігієзнавчої літератури» є перелік дисертаційних робіт з релігієзнавчої проблематики, складений на основі оголошень, надрукованих у журналах «Науковий світ» та «Бюлетень ВАК України» за 2010 р. Зазначимо, що не всі представлені тут дисертації були захищені у 2010 р.: деякі з них не були взагалі захищені, а частина – захищена у 2011 р. Відтак – це перелік дисертаційних робіт, поданих до захисту у 2010 р. Ми переконані, що подібна інформація допоможе нашим читачам краще орієнтуватися в тематичних тенденціях та подіях у сучасному українському релігієзнавстві.
Редакційна колегія щиро дякує всім, хто долучився до видання цього журналу.
Бажаємо цікаво і корисно провести час, читаючи наш часопис!